דום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה הוא מצב הנגרם עקב צניחת השרירים והרקמות הרכות שנמצאים בחלק האחורי של הגרון, במהלך השינה בלילה. השרירים והרקמות תומכים בלשון, בשקדים ובחך, ובגלל צניחתם דרכי האוויר נחסמות וחלה הפסקת נשימה בשינה. יש שני סוגים של דום נשימה בשינה:

  • אפינאה – דום נשימה מלא הגורם לחסימה מוחלטת של דרכי האוויר בגלל רפיון וצניחת השרירים והרקמות הרכות בגרון.
  • היפפניאה – דום נשימה חלקי הגורם להפחתה של כ-50% במעבר האוויר.

מהם הגורמים לתסמונת דום נשימה בשינה?

תסמונת דום נשימה בשינה היא הפרעת שינה שכיחה המופיעה אצל 4-2% מהאוכלוסייה (גיל הביניים). התסמונת נובעת מחסימה מחזורית של דרכי הנשימה העליונות במהלך השינה בלילה, החסימה של דרכי הנשימה גורמת להפסקת זרימת האוויר בדרכי הנשימה וכתוצאה מכך נוצר חוסר חמצן בדם וחלה עלייה ברמת דו תחמוצת הפחמן, והאדם מקיץ משנתו כדי להסדיר את הנשימה.

גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות תסמונת דום נשימה בשינה הם:

  • השמנת יתר ועודף משקל, מאחר ושכבות השומן מכבידות על הרקמות הרכות באזור הצוואר ועל השרירים.
  • גיל מעל 40.
  • עישון מגביר את הסיכון לתסמונת דום נשימה בשינה פי 3.
  • נטילת תרופות הרגעה או תרופות שינה.
  • צריכה מוגברת של אלכוהול.
  • רקע משפחתי וגנטיקה.
  • מבנה צוואר בעייתי כמו צוואר עבה וקצר.

התסמונת נפוצה יותר בקרב גברים, זהו מצב שכיח והתסמונת מתפתחת לרוב לאחר גיל 35. מחקרים חדשים מצביעים על כך שדום נשימה בשינה נפוץ בקרב כ-60% מאוכלוסיית גיל הזהב (לאחר גיל 65), אך התופעה יכולה לקרות גם אצל ילדים.

מהן הסכנות של דום נשימה בשינה?

הפרעה שינה חסימתית פוגעת באיכות השינה והחיים של המטופל, וללא שינה טובה ועמוקה האדם צפוי לסבול מעייפות, תשישות מוגברת וקשיי ריכוז במהלך היום. כל אדם זקוק ל-7 עד 8 שעות שינה בלילה אחרת התפקוד היומי שלו נפגע באופן משמעותי.

תסמונת דום נשימה בשינה גורמת לבעיות כמו נחירות קשות, הנחירות בדרך כלל מטרידות את בני משפחתו של המטופל. כמו כן, התסמונת הנפוצה מהווה גורם סיכון משמעותי לתחלואה קשה כמו לחץ דם גבוה, שבץ מוחי, אי ספיקת לב ולחץ דם תוך ריאתי, התסמונת גורמת גם לבעיות כמו סוכרת, מחלות לב, דיכאון וחרדה. בנוסף, התסמונת גורמת לקשיי ריכוז ותפקוד, ליובש בגרון לאחר היקיצה, לכאבי ראש בעיקר בשעות הבוקר, לפגיעה בחשק המיני, לרגזנות יתר ולתחושת ישנוניות במהלך היום. בגלל הפגיעה באיכות השינה אנשים המאובחנים בתסמונת נמצאים בסיכון גבוה למעורבות בתאונות דרכים ובתאונות עבודה.

טיפול באמצעות מכשיר סיפאפ (CPAP)

יש כמה שיטות טיפול מומלצות לחולים המאובחנים עם תסמונת דום נשימה בשינה, כאשר כיום הטיפול המומלץ ביותר הוא בעזרת מכשיר סיפאפ. ניתן לרכוש מכשירים כאלה אצל חברה כמו High Medical ואחרות. יש להסתגל לשינה עם מסיכה על הפנים, המכשיר מזרים אוויר בלחץ חיובי וקבוע וכך דרכי הנשימה העליונות לא קורסות וניתן לישון היטב בלילה.

מכשיר סיפאפ הוא הפתרון המומלץ כיום לחולים בתסמונת דום נשימה בשינה, יש פתרונות נוספים כמו התקן דנטלי (סד), ניתוח וטיפולים משלימים.

הרופא ימליץ בשלב הראשון על מכשיר CPAP ושינויים באורח החיים כמו הפחתת משקל, הפסקת עישון, שינוי תנוחת השינה, הגבלת צריכת אלכוהול והימנעות מתרופות הרגעה ושינה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *