הצהרת הון – המדריך המלא לשנת 2021

הצהרת הון – המדריך המלא לשנת 2021

הצהרת הון היא דיווח של תושב ישראל (יחיד, בני זוג או משפחה) לרשות המיסים, ההצהרה כוללת פירוט על הנכסים הנמצאים בבעלות התושב בתאריך מסוים. יש למלא הצהרת הון רק על פי דרישה מרשות המיסים, לרוב הדרישה מגיעה למי שנדרש להגיש גם דו"ח שנתי על הכנסותיו, כלומר עצמאים ובעלי חברות, אך לעיתים גם שכירים שהכנסתם גבוהה ובהתאם לשכר שנקבע בתקנות, יידרשו למלא ולהגיש את ההצהרה. 

כדאי לדעת כי לאחר הגשת הצהרת הון ראשונה, רשות המיסים תדרוש מהאדם להגיש הצהרה נוספת אחת לכמה שנים. במקרים מסוימים רשת המיסים שולחת דרישה לאדם מסוים למלא את ההצהרה כדי לבחון חשד להעלמת הכנסות. את הצהרת ההון, ובמיוחד את ההצהרה הראשונה, מומלץ למלא ולהגיש בעזרת מייצג מוסמך כמו רואה חשבון.

מהי המטרה העיקרית של הצהרת הון?

רשות המיסים אינה מסוגלת לעקוב ולפקח אחר ההכנסות של תושבי המדינה, לכן היא נעזרת בטופס הצהרת הון כאמצעי יעיל לבדיקת הדיווחים השנתיים של הנישום, ובמיוחד עצמאים. בעזרת ההצהרה פקיד השומה במס הכנסה יכול להשוות את ההון והנכסים של הנישום בין שתי תקופות. המסמך מאפשר לפקיד השומה לבדוק מהו מקור ההכנסות של הנישום, לבחון את ההוצאות השוטפות שלו, לעיין בפירוט של תיק ההשקעות ולבדוק אילו נכסים נמצאים בבעלות הנישום. כמו כן, ההצהרה מאפשר לרשות המיסים לבדוק את נכונות הדוחות השנתיים בין תקופות מוגדרות מראש, ובהתאם לצורך להוציא דרישה לתשלום הפרשי הון.

מבנה הצהרת הון

לטופס הצהרת הון יש מבנה קבוע הכולל פרטים אישיים של המדווח (יחיד, בני זוג או משפחה), פירוט על רכושו של הנישום כולל נכסים הנמצאים בבעלותו כגון: דירה, מגרש, חנות, תוכניות חיסכון בבנקים, ניירות ערך, חיסכון פנסיוני, מזומן, כלי רכב, תכשיטים יקרי ערך, יצירות אמנות, זכויות בנכסים אחרים ועוד. בנוסף המסמך כולל פירוט והצהרה על ההתחייבויות של הנישום, כולל התחייבויות כספיות לחברות, לבנקים ולאנשים, לרבות משכנתא, הלוואות וכו'.

אם יש לכם כספת חשוב לדווח עליה, ומעבר לרכוש וההתחייבויות של העסק של העצמאי עליו לדווח ולהצהיר גם על רכוש והתחייבויות פרטיים כמו נכסי מקרקעין, חשבונות בנק, תוכניות חיסכון, השקעות, קופות גמל, קרן פנסיה וקרן השתלמות, תכולת הבית, רכבים ועוד.

שלבי הכנת ושליחת הצהרת הון

חשוב להכין רשימה של רכוש ונכסים בבעלות בנישום, כולל נכסים הרשומים על שמו ועל שם בן/בת הזוג והילדים. אם הנישום הגיש בעבר הצהרה כדאי לערוך השוואה בין המסמך הישן לטופס החדש כדי לבחון האם יש נכסים שלא דווחו או נכסים שמומשו. אם מוצאים הפרשים כדאי לבדוק מהן הסיבות להפרש ויש לספק הסברים מתאימים אחרת עלולים לקבל דרישה ממס הכנסה לתשלום מס גבוה.

את הצהרת ההון (טופס 1219) ממלאים ומגישים באמצעות טופס מקוון באתר רשות המיסים. אפשר להוריד את הטופס מהאתר של רשות המיסים, וחשוב למלא את הצהרת ההון בעזרת רואה חשבון או מייצג מוסמך אחר.

השלכות של אי הגשת ההצהרה או דיווח כוזב

אי הגשה של הצהרת הון היא עבירה פלילית על פי סעיף 216 לפקודת המס, גם רישום כוזב בהצהרה מהוה עבירה פלילית. אם מגישים את ההצרה באיחור צפויים לקנס אזרחי ולקנס מנהלי. המועד לדיווח הוא עד 120 יום מקבלת הדרישה למילוי הצהרת הון על ידי רשות המיסים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *