חילוץ מבניינים גבוהים בעת חירום

חילוץ מבניינים גבוהים בעת חירום

למרבה הצער, האדם חשוף ללא מעט מצבי חירום כאשר הוא נמצא במקום גבוה. במקרה של שריפה או קריסת מבנה, יש צורך להשתמש במנוף על מנת לחלץ לכודים. לעתים החילוץ הופך למורכב יותר במקרה שבו בין הלכודים נמצאים גם אנשים בעלי מוגבלויות או לכודים המתניידים בכיסאות גלגלים. או אז יש צורך לקרוא לאנשי מקצוע מיומנים על מנת להציל חיים. כמובן, עד להגעתם של המחלצים חשוב לשמור על הוראות הבטיחות ולהתנהל בהתאם.

חילוץ באמצעות מנוף

חילוץ באמצעות מנוף היא פעולה מורכבת הדורשת מיומנות. לפיכך, מחלצים מקצועיים עוברים אימונים והדרכות, והם צריכים להשיג אישור עבודה בגובה רב כדי לעבוד בחילוץ. המנופים שבהם משתמשים המחלצים משמשים גם להובלות. הובלות בעזרת מנוף יעילות במקרים שונים שבהם יש צורך להעביר חפצים כבדים ממקום למקום, דוגמת פסנתר, ארונות מטבח, מכונות ייצור וכדומה. חברת הובלות מנוסה ומקצועית, משתמשת בכל סוגי המנופים על מנת להוביל את החפצים השונים, מהקלים ועד הכבדים. כמובן, בשעת צרה משמשים המנופים גם לחילוץ מבניינים גבוהים בעת חירום.

מגינים על הבניין מפני האש: להקדים תרופה למכה ומגינים על הבניין מפני שריפה

על מנת לצמצם את הסיכויים להיווצרות שריפה בבניין גבוה, יש צורך לעמוד בדרישות מסוימות. קבלו את הדרישות המרכזיות ביותר:

  • התקנת גלאי עשן בכל דירה או משרד – חשוב להתקין גלאי עשן פעיל ואיכותי בכל הדירות או המשרדים בבניינים גבוהים.
  • מטפים לכיבוי – בכל קומה צריכים להימצע מטפים לכיבוי שריפות.
  • מערכות אוטומטיות לגילוי אש – אם מדובר בבניינים שגובהם הוא מעל 42 מטרים, חשוב להתקין מערכת אוטומטית לגילוי אש.
  • מערכת מתזים – יש להתקין בכל שטח הבניין ספרינקלרים על מנת למנוע מהאש להתפשט במהלך שריפה.
  • חדרי מדרגות מוגנים – יש לבנות בתוך הבניין חדרי מדרגות מוגנים, על מנת שאלה יספקו פתחי מילוט טובים ומוגנים במהלך שריפה.
  • מערכות על לחץ – חשוב להתקין מערכת על לחץ בתוך חדרי המדרגות במטרה למנוע את חדירתו של העשן.
  • פנו את הרחבה – יש לדאוג לכך שרחבת הכיבוי תהיה פנויה תמיד, על מנת שמכבי האש יוכלו להגיע ולהשתלט על השריפה במהירות.

לסיכום, אלה כמה כללים שלפיהם יש לנהוג כאשר רוצים לבנות בניין מאובטח. לפני התקנת מערכות כמו ספרינקלרים או מערכות לגילוי עשן ואש, יש צורך להתייעץ עם חברה מקצועית בנושא.

איך מתנהגים בזמן שריפה?

גם אם אנו עושים את כל מה שאפשר במטרה למנוע את השריפה, תאונות קורות. כשנמצאים בבניין בוער, ישנם כמה כללי עשה ואל תעשה שחשוב להביא בחשבון. כאשר נמצאים בבניין קומות העניינים עלולים להיות מורכבים יותר, בייחוד אם איננו יודעים אם מותר לנו לצאת מהבניין או לא. על מנת לבדוק אם אנחנו יכולים לצאת לחדר המדרגות, חשוב לוודא שידית הדלת אינה חמה, שאין עשן העולה מן המדרגות ושהדרך אינה חסומה. אם אחד מהדברים האלה אינו מתקיים, לא נוכל לצאת מחדר המדרגות. אם אנחנו מבינים שאיננו יכולים לצאת לחדר המדרגות, יש להישאר בתוך החדר ולהמתין לחילוץ המנוף. בינתיים, מוצאים מגבת או מטלית, מרטיבים אותה ומניחים קרוב לאזור הפה והאף. מכיוון שהעשן עולה למעלה, חשוב להתכופף ולזחול קרוב אל הקיר. במידת האפשר, פותחים חלון במטרה להכניס אוויר נקי וסוגרים את דלת החדר (אך לא נועלים אותה!), כדי שהעשן לא ייכנס לחלל החדר.

אם אנחנו יכולים לצאת מחדר המדרגות, יש צורך לצאת בזהירות אך במהירות אל השטח הפתוח. בעת היציאה חשוב להתכופף על מנת לנשום אוויר נקי יותר. זכרו שאסור להשתמש במעלית במהלך השריפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *