חינוך מיוחד: מעון שיקומי לפעוטות בעלי צרכים מיוחדים ייפתח ע"י רשת "פרח" בחריש

חינוך מיוחד: מעון שיקומי לפעוטות בעלי צרכים מיוחדים ייפתח ע"י רשת "פרח" בחריש

המעון השיקומי החדש ייפתח בתחילה עם שתי כיתות עבור ילדי חריש והסביבה, וייתן מענה לפעוטות בעלי נכויות שונות. יצחק קשת, ראש עיריית חריש: "אנו רואים חשיבות רבה לפתיחת מסגרות לילדי החינוך המיוחד פה בעיר, ולמנוע מהם את הנסיעות הארוכות למסגרות בערים אחרות."

רשת "פרח"  לחינוך מיוחד, הפועלת ביישובים רבים ברחבי הארץ, פותחת לראשונה לקראת שנת הלימודים תשפ"א מעון שיקומי מקצועי חדש בעיר חריש, לטובת ורווחת תושבי העיר והסביבה. המעון השיקומי החדש מיועד עבור פעוטות מגיל חצי שנה ועד גיל שלש שנים, שהינם בעלי מוגבלויות או צרכים מיוחדים, מומים מולדים, או פעוטות המאובחנים עם עיכוב התפתחותי, תסמונות שונות או מגבלות מוטוריות.

מיטל גורליק, מנהלת מעון "פרח" מסבירה כי "כל ילד שמגיע אלינו, מקבל תכנית טיפול שיקומית אישית, בשיתוף בין הצוות הפרא-רפואי וההורים, מתוך מטרה לפתח ולקדם את הילדים בדרך הטובה ביותר, כאשר מטרות הטיפול יהיו דינמיות בהתאם להתפתחות ולהתקדמות של כל ילד."

"המבנה כולל חדר ג'ימבורי וחדר סנוזלן המיועד לטיפול רב חושי, חדרים לטיפולים הפרא-רפואיים, ומרחבי טיפול בחלל הגן שיאפשרו למטפלות לתרגל עם הילדים", מתארת גורליק.

החזון: שילוב בחברה

משה שטיין, המפעיל גם את המעונות "אביבים" ו"נטעי חריש" הפועלים כיום בעיר, מספר כי המעון השיקומי ממוקם בסמוך למעון הרגיל של הרשת מתוך רצון לשלב בין ילדי החינוך המיוחד וילדי החינוך הרגיל. לדבריו, "כאשר מעון שיקומי נמצא בצמוד למעון רגיל, ומתקיימות פעילויות משותפות בין שני המעונות, אנו מרוויחים פעמיים: מצד אחד, ילדי החינוך המיוחד נמצאים עם ילדים בני גילם ומשולבים באופן טבעי, כך שלאחר מכן כשיפגשו בבית, הילדים כבר יכירו אחד את השני והחיבור יהיה אמיתי ונכון, מצד שני, הילדים מהחינוך הרגיל יכירו ילדים השונים מהם ויגדלו להיות אנשים טובים ומכילים יותר".

משה שטיין פרח
משה שטיין, מנכ"ל פרח. צילום: באדיבות פרח
מקצועיות במקום הראשון

מתוך רצון לקדם כל ילד כמה שאפשר, ולעזור לו לממש את יכולות בצורה הטובה ביותר, ישנם אנשי צוות וטיפול רבים שעובדים עם כל ילד: גננת, ארבע מטפלות, עובדת סוציאלית, אחות רפואית, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת ופיזיותרפיסטית.

"צוות המעון יעניק לילדים את טיפולי ההתפתחות לצד תכנית חינוכית תואמת גיל", מפרטת מיטל. "בסוף, צריך לזכור שמדובר בילדים. אנחנו כאן כדי לעזור להם מבחינה טיפולית אבל בוודאי שנלמד אותם תכנים כמו כל ילד אחר. נחגוג במסיבות חנוכה, מסיבת פורים, נקיים קבלת שבת, נשיר ונרקוד ונשחק בדיוק כמו מעונות רגילים, ובנוסף כמובן נעניק לילדים תכנית טיפולית שיקומית אישית".

"תשומת לב מיוחדת ניתנת לקשר עם ההורים, שיהיו שותפים פעילים לכל התהליך שיעבור על הילדים במהלך השנה, לחוויות ולאתגרים, בתקווה שכך נצליח להעניק לילדים את הטוב ביותר".

משה שטיין, מנכ"ל פרח: "מי שפעל רבות להקמת המעון השיקומי למען ילדי חריש, הוא ראש המועצה יצחק קשת, שהקצה מקום מיוחד למעון השיקומי בכדי שילדי חריש לא יצטרכו להיטלטל בנסיעות לערים אחרות. אנו מקיימים שיתוף פעולה פורה בין ראש העיר לבין 'פרח', ובטוחים שהמצב הזה יקדם רבות את ילדי החינוך המיוחד בחריש. מדובר בעיר מתפתחת וצעירה שכבר נמצאת בחוד החנית של העשייה בתחום החינוך המשולב ואנחנו מקווים שהשנה הקרובה תהיה בסימן שילוב, הכלה וחדשנות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *