כיצד נוצר רווח בשיניים?

כיצד נוצר רווח בשיניים?

תופעה ידועה בקרב הסובלים מבעיות דנטליות ובחלל הפה היא היווצרות רווחים בשיניים לאורך זמן כתוצאה מתהליכים כדוגמת תזוזת לסת, סיבים בחניכיים שמונעים מהשיניים להתפתח כראוי, מכה בלסת או כל תהליך שעלול ליצור רווחים לא מולדים בשיניים. מהם הגורמים לתופעה, מהן השיטות הנפוצות לטיפול בה, ואיך ניתן להפוך את החיוך ליפה ונטול רווחים בשנית ללא מאמץ רב?

לרוב ההתייחסות לרווח בשיניים היא בתור פגם אסתטי בשל הופעתו בין השיניים העליונות. למעשה במרבית  המקרים יש לטפל בגורם למרווחים בין השיניים, כמו למשל דלקת חניכיים. ללא טיפול מקדים בדלקת, עלולה להיווצר הבעיה מחדש.

מהם הגורמים העיקריים להיווצרות רווחים בשיניים?

רווחים בשיניים יכולים להיוצר ממגוון גורמים, כמו למשל דלקת חניכיים, חוסר התאמה בין גודל השיניים לגודל הלסת, שן קבועה כלואה שלא בקעה, איבוד של שיניים אחוריות הגורם לעומס יתר על השיניים הקדמיות ובעקבות זאת לדחיפה שלהן קדימה ויצירת רווחים ביניהן, הרגל שדוחף את השיניים החוצה וגורם לפתיחת מרווח ביניהן כמו מציצת אצבע, דחיפת לשון בבליעה או בדיבור ואחזקת השפה התחתונה בין השיניים. כמו כן ישנם מקרים בהם השיניים מתרווחות מעצמן כמו לאחר דלקת חניכיים, שן חסרה שלא הושלמה וגורמת לתזוזת הלסת כולה באפקט דומינו דנטלי, מכה בלסת ועוד.

יש לי רווח בשיניים, איך אני יכול לטפל בו?

אפשר להירגע, ישנן מגוון שיטות יעילות לטיפול בתרחיש המצער.

גשר שיניים רגיל – גשר מתכתי שמוצמד לשיניים הוא האאפשרות הותיקה והנפוצה ביותר לטיפול ברווח בשיניים. הוא מורכב מסמכים (המכונים גם "טבעות" או "קוביות") מתכתיים המודבקים לשיניים בצדן הקדמי וחוט מתכת העובר בין הסמכים. החוט מחובר לסמכים בגומיות ומפעיל לחץ על השיניים המתורגם לתגובה ביולוגית של חזרת השן למקומה הטבעי.

פלטה לשיניים – "פלטה" לשיניים היא מכשיר אורתודנטי המותקן על ידי אורתודנט מוסמך ומשמש ליישור השיניים. כעיקרון ישנם שני סוגי פלטות לשיניים – פלטה קבועה ופלטה נשלפת. ההבדל בין השניים הוא שפלטות קבועות עשויות ממגוון חומרים כמו מתכת ופלסטיק שקוף, ואילו פלטות נשלפות נוצרות מחומרים כמו חרסינה או פלסטיק. פלטה נשלפת ניתנת להסרה בקלות ואין צורך להרכיבה כל העת בניגוד לפלטה קבועה שאותה אי אפשר להסיר מחשש לאובדן ופגיעה בתהליך יישור השיניים.

גשר שקוף (אינויזליין) – יישור שיניים שקוף בשיטת אינויזליין (Invisalign) היא שיטה חדשנית ליישור שיניים באמצעות פלטות פלסטיק שקופות. גשר שרוף זה מאפשר לא רק לילדים ולבני נוער להנות משיניים מיושרות, אלא גם למבוגרים שעד כה נרתעו מכך מאוד, איש ואיש וסיבתו.

מדובר בטכנולוגיה ייחודית שפועלת בשיטת הדמיית תלת מימד עם אסתטיקה נפלאה במהלך הטיפול ונוחות מקסימלית ככל הניתן למטופל. המומחה ליישור שיניים מגבש תכנית טיפול מדויקת לכל שן וניב ומתכנן לצד המטופל את קצב הטיפול ומייצר לפי הצרכים את המקטעים של התהליך ליישור השיניים, זאת באמצעות מכשיר חדשני המשמש כאמצעי לביצוע השינוי הנדרש בפה ובשיניים. השיטה אינה מחייבת עקירת שיניים ברוב מוחלט של המקרים, ובנוסף ניתן לשייף שיניים ליצירת מקום המאפשר לשיניים הסמוכות להן לזוז. מחירו של הטיפול מורכב ממספר מדדים כגון מורכבות ומשך הטיפול הנדרש. כמובן שכל מקרה לגופו, ובכל זאת לא מדובר בהליך שאמור לקחת זמן רב מדי.

רווח בשיניים הינה כאמור תופעה נפוצה אך בימים אלו נהפכה לפתירה הרבה יותר לעומת המצב בעבר, זאת בעזרת טכנולוגיות חדשניות כדוגמת הגשר השקוף של אינויזליין שפותח במיוחד כדי למצוא פתרון לבעיה זו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *