מה עושים כשמגלים הריון?

מה עושים כשמגלים הריון?

גילוי הריון ובפרט הריון ראשון מוליד אינספור שאלות ותמיהות: מהם כללי העשה והלא תעשה בחודשי ההריון הראשונים? לאיזה רופא עלייך לפנות? מה מותר לאכול וממה יש להימנע? וכן לכל הרוחות מהן התופעות המוזרות שפוקדות את גופך ומצב הרוח שלך? אם זהו הריון ראשון עבורך החשש והבלבול עשויים להיות מנת חלקך ברגעים הראשונים. תוכלי לקרוא את המאמר הבא ליישוב הנושאים הרלוונטיים לתקופת ההיריון הראשונית.

חשיבות נטילת החומצה הפולית במהלך ההיריון

יש לצרוך בחודשי ההריון ולמעשה בכל תקופת הפוריות אצל האישה חומצה פולית בכמות של 400 מק"ג ליום לפחות. צריכת חומצה זו הוכחה כמונעת מומים מולדים המתבטאים בעיקר בעמוד השדרה ובמערכת העצבים העוברית.
משרד הבריאות ממליץ על נטילת חומצה פולית במינון זה בכל שבועות הריון וכן שלושה חודשים טרם הכניסה להריון.

דימום בתחילת ההיריון

כ-20% מכלל הנשים ההרות יגלו דימום כלשהו במהלך השליש הראשון להריון. לרוב אין זו סיבה לדאגה כי א סימפטום של דימום כתוצאה מהשרשה פירושו דימום הנוצר כתוצאה מהתחברות הביצית המופרית בדופן הרחם.

בכל מצב של דימום להריון יש לפנות לרופא/ת נשים לקבלת דיאגנוזה מדויקת לסוג הדימו שכן ב-155 מההריונות דימום עשוי להיות תוצאה של איבוד ההיריון בשלב התחלתי.

הרגלים שחשוב להימנע מהם במהלך ההיריון

חשוב להפסיק הרגלי עישון טרם הכניסה להריון כיוון שמחקרים קשרו בין ילודת תינוקות במשקל נמוך לבין עישון של האם וכן לא מומלץ לשתות אלכוהול במהלך ההיריון. חשיפה לכמויות אלכוהול מזעריות אינה מסכנת את העובר אבל ממליצים לא לשתות בכלל.

לגבי פעילות גופנית: אין מניעה להמשיך ולהתעמל אולם חשוב שלא לאמץ את הגוף באופן קיצוני.

ליווי רפואי במהלך ההיריון

לאחר שהובהר למעלה מכל ספק שאת בהריון לפי בדיקה מהימנה יש לפנות לרופא /ת נשים בקופת חולים או בטיפת חלב למעקב הריון סדיר. רופא הנשים ימליץ על סדרת בדיקות נוספות.

שינויים אופייניים לשליש הראשון בהריון

דחיפות במתן שתן והתרחבות הרחם אלו השינויים העיקריים בתחילת ההיריון. רבות מהנשים מדווחות על עייפות, בחילות בוקר ובחילות במהלך היום וכן על תנודות במצבי רוח המתבטאות לעיתים בבכי ללא סיבה נראית לעין.

סימנים המהווים נורה אדומה בהריון

במידה ואת חשה בכאב בטן חד, בדימום רחמי או בהעלמות פתאומית של תופעות ההיריון חשוב לבדוק שמצב ההריון תקין. במקרים אלו יש לפנות במהירות לרופא הנשים.

לסיכום

חשוב מאוד להתייעץ עם קרובות משפחה שחוו הריון כדי לקבל תמיכה והזדהות עם המצב החדש בנוסף, יש להקפיד על ליווי מקיף של צוות רפואי בכל מהלך ההיריון והקפדה על מעקב סדיר של המצב הגופני והנפשי. בכל מקרה בו יש חשש לתופעה בלתי תקינה חשוב לפנות לרופא/ת נשים.

בנוסף, יש לבצע את הבדיקות הסדרתיות המומלצות לצורך מעקב אחר התפתחות העובר ברחם וכן השפעת ההיריון על האם.

מאחלים לך הריון ולידה קלים ושיהיה בשעה טובה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *