שאלנו את התושבים: חריש היא "מודיעין החדשה"?

שאלנו את התושבים: חריש היא "מודיעין החדשה"?

בתקופה האחרונה הועלו מספר הטענות כלפי העיר המתפתחת חריש, ותושבים חדשים עוזבים לאחר מגורים קצרים בעיר. יצאנו לשמוע מכמה מהם – מה הם חושבים על חריש?

חריש, היא מועצה מקומית במחוז חיפה, שבשנת 2008 הוחלט להכריזה על מרחב תכנון לבנייה. בהתחלה, הוחלט כי המקום יהיה לחרדים בלבד, אבל רבים התנגדו ולכן החלטה זו התבטלה, ויש לתת לציבור הרחב לשכון בה. עד היום נבנו ככמעט 7,000 יחידות דיור ושוכנים בה קרוב ל-14,000 תושבים שאם נשאל את רובם, הם חיים שם כי זול שם.

לאחרונה, הועלו טענות רבות כלפי העיר: רעש, כבישים, חוסר חניות וריח לא טוב עם המון אבק. עם זאת, ישנם שכנים שעושים קריוקי עד השעות הקטנות של הלילה ולא מתחשבים בשאר תושבי השכונה שיש להם תינוקות, או שקמים לעבודה מוקדם בבוקר. גם כלבים משוטטים ללא בעלים. בנוסף על כך, בחריש אין הרבה מקומות עבודות, ולכן כל משפחה צריכה רכב על מנת לצאת מהמקום כדי לעבוד, מה שגורם לתשלומים רבים וגבוהים על דלק, ובלאי של הרכב, וגם הארנונה נורא גבוהה יחסית לעיר. מבדיקה שערכנו בקרב תושבי חריש כולה כי השכרת דירה של ארבעה חדרים עולה בממוצע כ-2,500 ₪, ארנונה בממוצע 450 ₪, ועד בית 250 ₪, דלק על מנת לצאת לעבוד בממוצע 800 ₪. בסה"כ 4,000 ₪ לדירה ממוצעת בחריש, שאפשר למצוא גם בכל עיר אחרת במרכז הארץ, ואפילו בסטנדרט גבוה יותר.

בנוסף, תושבים רבים קובלים על כך שבעיר חסרה פעילות תרבות, לנוער אין הרבה מה לעשות וחסרות אטרקציות בעיר. מהתושבים איתם שווחחנו עולה כי "לפעמים גם אם יש הופעה, בתוך שעה נגמרים הכרטיסים וזאת כי יש פרוטקציה לכאורה לחלק מהקהילה". סניפי הבנקים והתורות לבדיקות בקופות החולים ואצל הרופאים ארוכים במיוחד, נורא קשה למצוא תור מהיר וצריך לחכות הרבה זמן, מה שגורם לתסכול. "ובגני העירייה אין גישה לעגלות" מוסיפה תושבת נוספת.

ע', תושב חדש בעיר, מספר כי הוא ומשפחתו עלו מחו"ל על מנת לגור בארץ, "בדקנו את מערכת החינוך בעיר אבל כנראה שלא לעומק. כשניסיתי להיעזר באנשים הם ענו לי בציניות ובחוסר כבוד, וניסו להגן על העיר ככל האפשר". לאחר שראה שלא הצליח להיקלט בעיר, לאחר שלושה שבועות בלבד החליט לעבור דירה לעזוב את חריש ועתה הוא מחפש קונים לדירתו.

יחד עם זאת, יש לציין כי ישנם תושבים רבים המרוצים מהמגורים בחריש, ומספרים כי באזור בו הם שוכנים יש שקט. ישנו סבסוד מלא ללא קשר להכנסה לגני עירייה וצהרונים. ישנה עזרה הדדית בין כל האוכלוסיות, אווירה טובה וכל אלה דברים שלא מצאו בערים אחרות בארץ. בנוסף, למרות שהם משכירים דירה, הם מצליחים לחסוך כסף על מנת לקנות דירה בסופו של דבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *