איך לדעת אם יש לי התקף חרדה

איך לדעת אם יש לי התקף חרדה

לא מעט אנשים חשים חרדה, המטרה של תחושת החרדה להגן עלינו מפני איום. החרדה מסייעת לנו לזהות איום, להתמקד בו ולגייס אנרגיה ומשאבים בכדי להתמודד אתו.

התהליך שבו נוצרת חרדה מערב היבטים שונים: מצד אחד מבחינה קוגניטיבית האדם מתמקד בגורם המאיים עליו ומנתח את האפשרויות המסוכנות שהוא מעמיד בפניו. מבחינה גופנית התגובה באה לידי ביטוי בדופק מהיר, נשימה שטחית, עלייה בחום הגוף, כיווץ שרירים ושינוי התנהגות. האדם חש דחף לפעול בדרך אשר תפסיק את הגורם המאיים כגון: תקיפה או בריחה וכאשר אין לו ברירה הוא נאלץ להישאר במקום שלו ולחכות בעמידה עצבנית ולעיתים הדבר מלווה גם ברעידות ואפילו בטיקים. לרוב מערכת ההגנה הזו מסייעת לכל אדם, אך לעיתים היא מופעלת בזמנים לא מתאימים.

מהו התקף חרדה?

כאמור, התקף חרדה הוא מצב שבו מערכת האזעקה של הגוף הכוללת את כל התופעות שהוזכרו לעיל, מופעלת, כאשר הוא תופס גורם כלשהו שעומד מולו כמאיים. אולם, לא פעם המתח אשר קיים במערכת האזעקה עצמה הוא הגורם המאיים והדבר יכול לגרום להפרעת פאניקה. התקפי חרדה או פאניקה הם התקפים אשר מאופיינים בתחושה של חוסר נוחות ופחד וזאת בשל פעילות מערכת האזעקה של הגוף והדאגה העיקרית של האדם הסובל מהתחושות שעולות בו היא שהתחושות הללו לא ייפסקו וימשיכו לחזור על עצמן. כאשר האדם מרגיש התגובות החרדה תקופות אותו ללא שליטה והיגיון, הוא עלול לתת להן פירושים קיצוניים ולהרגיש שהוא משתגע, הולך למות או לא שולט בעצמו.

קרדיט:pexels

מהן הסיבות להתקפי חרדה?

ההסבר הפסיכולוגי להתקפי חרדה הוא: התקפי חרדה מתרחשים כאשר האדם תופס את התחושות הגופניות שלו כמסוכנות ומפרש אותן כדבר שעלול להוביל אותו לאסון נוראי. הפירוש הזה מוביל להחמרה של התסמינים הגופניים וגם את החמרת התסמינים הללו האדם מפרש כמובילים לאסון. המעגל המדובר הולך ומתחזק על להתפרצות של התקף חרדה מלא. ההסבר הגנטי להתקפי חרדה הוא: למחצית מהאנשים הסובלים מהתקפי חרדה יש קרוב משפחה אשר סובל או סבל מהפרעת פאניקה. לאדם שיש במשפחתו קרוב מדרגה ראשונה אשר סובל מהפרעת פאניקה, יש סיכוי גבוה פי חמישה לסבול מהפרעה דומה בעצמו בהשוואה ללא רקע משפחתי כזה. ההסבר הביולוגי להתקפי חרדה הוא: עלייה או ירידה ברמות של מוליכים עצביים במוח יכולים להשפיע על הופעה של התקפי חרדה. על פי מחקרים שונים, שימוש בתרופות שהעלו את הזמינות של אותם מוליכים עצביים הביאו להפחתה של התקפי הפאניקה ואילו תרופות אשר צמצמו את הזמינות שלהם במוח הגבירו את התקפי החרדה.

איך אפשר לדעת אם מדובר על התקף חרדה או בעיה רפואית אחרת?

מכיוון שהתקפי חרדה מגיעים עם תסמינים גופניים שונים, לא מעט אנשים תוהים כיצד הם יכולים לדעת כי מדובר אכן על התקפי חרדה או שמא על בעיה בריאותית אחרת אשר גורמת לאותם תסמינים. מדובר על שאלה אבחנתית מורכבת אשר גם רופאים ופסיכולוגים שואלים את עצמם לא מעט. הביטוי של התקפי חרדה הוא גופני ועוצמתי וישנם כמה מצבים רפואיים המציגים תסמינים דומים כגון: לחץ בחזה המזכיר התקף לב או סחרחורות ובלבול המזכירים אירוע מוחי ועל כן, חשוב מאוד לאבחן מראש התקף חרדה על ידי פסיכיאטר מומחה ובכל תסמין חדש שיש בהתקף חרדה יש לפנות לרופא. מעבר לכך, חשוב מאוד לאחר אבחון לקבל טיפול בהתקף חרדה עם פסיכיאטר מומחה אשר יקל על התסמינים ויאפשר לחיות חיים טובים יותר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *