לימודי הנדסאי – למה כדאי להשתלב בתחום

לימודי הנדסאי – למה כדאי להשתלב בתחום

אנו חיים בעידן טכנולוגי בו יש ביקוש רב לאנשי מקצוע בתחומי הנדסה מגוונים. הדרישה הזו רק תלך ותגבר ככל שהשנים יעברו, התעשייה מתפתחת ויחד עמה הביקוש לעובדים להם הכשרה טכנולוגית ברמות שונות שיבצעו את כל עבודת התכנון, התפעול, התחזוקה והשדרוג של תעשיית ההייטק.

בעבר הרחוק היה קיים מסלול לימודים להנדסה לתואר ראשון בלבד, אך בעשורים האחרונים קיים מסלול מקוצר וממוקד יותר של לימודי הנדסאי בתחומי הכשרה רבים ובהם עיצוב תעשייתי, סביבה, בניין, תוכנה, אלקטרוניקה ועוד. 

למה כדאי להשתלב בתחום?

יש יתרונות רבים ללימודי הנדסאי, כאשר תוכן וזמן ההכשרה מהווים יתרון בולט על פני השאר. מדובר על לימודים ממוקדים ובהקניית ידע יישומי וכלים המסייעים לבוגרי הלימודים להשתלב במהירות בתפקידים רבים, תוך ביצוע משימות הנדסה מורכבות. משך ההכשרה קצר בהרבה ממשך לימודי תואר בהנדסה ובדרך שלל הלימודים נמשכים בין שנתיים לשלוש, תלוי במסלול הלימודים הנבחר. עוד יתרון הוא האפשרות לבחור בין לימודי ערב ללימודי בוקר, דבר המאפשר גמישות רבה ללומדים, שיכולים להיות גם בעלי משפחות וגם עובדים במשרה מלאה. 

תנאי הקבלה ללימודי הנדסאי קלים יותר אם משווים אותם לתנאי הקבלה ללימודי הנדסה. אין צורך במבחן פסיכומטרי וניתן לעיתים קרובות להתחיל בלימודים גם ללא תעודת בגרות, עם לימודי מכינה בלבד. כמו כן, מסלולי הלימוד מגוונים במיוחד וניתן לבחור בין מסלולים בתחומים רבים, החל מבניין וכלה במחשבים, ומסיימי הלימודים יוכלו להשתלב בשוק העבודה די במהירות שכן הביקוש לעובדים בתחום זה גבוה מאוד. 

לעיתים ניתן לראות כיצד בוגרי הלימודים משתלבים במהירות במשרות מבוקשות במיוחד בשוק העבודה, במיוחד בתחום ההייטק, אך אין ספק שהביקוש עולה על ההיצע, מסיבה זו בעיקר רבים בוחרים ללמוד את התחום. 

בסיום הלימודים הבוגרים מוסמכים בדיפלומה מאת מה"ט – המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ומדע. עם תעודה זו מגיעות זכויות וסמכויות חתימה שונות, למשל, הנדסאי בניין יהיו מוסמכים לתכנן מבנה שאינו עולה על ארבע קומות. מבחינת לימודי המשך, בוגרי לימודי הנדסאי יוכלו להרחיב בשלב הבא את השכלתם ולהשלים תואר ללימודי הנדסה בזמן קצר יותר תוך קבלת פטורים מקורסים מסוימים בלימודי התואר. 

אילו מכללות מציעות לימודי הנדסאי?

כיום ישנם מוסדות לימוד רבים המציעים לימודי הנדסאי בכל רחבי הארץ. גם מי שגר בדרום וגם מי שגר בצפון הרחוק יכולים ליהנות מלימודים איכותיים בקרבת הבית, המוסדות הבולטים בהם ניתן ללמוד היום לימודי הנדסאי הם רשת מכללות אורט, מכללת ספיר, הנדסאים באריאל, המכללה הטכנולוגית רופין, המכללה הטכנולוגית תל-חי, המכללה למינהל – בית הספר למהנדסים, המכללה האזורית כנרת בעמק הירדן ובמרכז מכללת הנדסאים תל אביב שמהווה מוקד עבור אנשים רבים שגרים במרכז הארץ ובפרט גוש דן. 

תנאי הקבלה, גובה שכר הלימוד ומסלולי הלימודים שונים ממכללה אחת לשנייה, יש לבחון נושא זה לעומק כאשר בוחרים את מוסד הלימודים וגם נושאים נוספים ובהם המרחק של המכללה מהבית, האפשרות לבצע מעבר למגורים קרובים, המרחק מהעבודה, גובה שכר הלימוד ואפשרויות התשלום השונות לשכר הלימוד והאפשרות שהלימודים ישתלבו עם חיי היום יום במידה ויש משפחה עם ילדים ועבודה במשרה מלאה ועוד. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *