ניסיון של עשרות שנים לטובת העיר הצומחת חריש

ניסיון של עשרות שנים לטובת העיר הצומחת חריש

חברת "קיטו מרום" פועלת בתחום החינוך מזה כ-30 שנים ומעניקה שירותי ניהול בתחום החינוך לרשויות מקומיות ברחבי הארץ. בין היתר החברה מנהלת עבור רשויות מקומיות את תוכנית "ניצנים" של משרד החינוך (צהרונים להארכת יום הלימודים), את תוכנית "ניצנים בחופשות" (קייטנות חגים בסבסוד ופיקוח של משרד החינוך) וכן את תוכנית "בתי הספר של החופש הגדול" (קייטנות בחודש יולי בסבסוד ובפיקוח משרד החינוך).

בנוסף החברה מפעילה בבתי ספר ברחבי הארץ תוכניות העשרה בתחומים מגוונים: מדע וטכנולוגיה, תזונה – טבחים צעירים, תקשורת דיגיטלית, אנימציה קלאסית, אנימציה ממוחשבת, חינוך פיננסי.

שמה של החברה הולך לפניה כחברה המובילה בארץ ברמת השירות הקרוב והיעיל, החדשנות הפדגוגית ויכולות תפעוליות יוצאות דופן אותן היא מעניקה ללקוחותיה – מחלקות החינוך ברשויות המקומיות, בתי הספר וגני הילדים, ההורים וכמובן הילדים המשתתפים בתוכניות אותן מפעילה החברה.

העיר חריש היא סיפור הצלחה מסחרר, כאשר על פי נתוני הלמ"ס העדכניים, היא מהיישובים עם קצב הגדילה הגדול ביותר בישראל. חריש גדלה מאז הקמתה לפני 26 שנה (ב-1995)  בגידול מדהים של 1,053%. משמעות הנתון החריג הזה, הוא הגירה בלתי פוסקת של משפחות לעיר. משפחות אלה, משנות את שגרת חייהם עקב העתקת מקום המגורים ועליהם לעבור תקופת הסתגלות.
הניסיון הרב של חברת קיטו מרום בניהול של פרויקטים חינוכיים מסייע להתמודדות עם האתגרים הגדולים שנלווים לעיר הנמצאת בצמיחה מתמדת.

מספר מנכ"ל החברה אלי כסיף: "מה שקורה בחריש הוא חסר תקדים. תוך 3 שנים, אנחנו עדים להתפתחות אדירה. מדובר בעיר מאוד צעירה וכל שנה מתאכלסות בעיר משפחות צעירות שעוברות לגור בה. אנחנו נותנים למשפחות האלה מענה מיידי ומהיר גם כשמדובר בפתיחת מסגרות נוספות רבות תוך כדי שנת הלימודים.

מה בדיוק אתם מציעים?

קייטנות חנוכה ופסח וכן קייטנת בתי הספר והגנים של החופש הגדול המתקיימת בחודש יולי של חופשת הקיץ, כאשר בהן אנחנו מציעים תכנים שונים לפעילות של בית ספר/קייטנה של חופשת הקיץ.

אנחנו מגייסים את הרכז הבית ספרי, את צוות המדריכים וספקים אחרים בכל מיני תחומים. מדובר בתוכנית מיוחדת שיזם בשנת 2014 שר החינוך דאז שי פירון. פירון הכין רפורמה של בתי הספר בחופש הגדול שבמסגרתה גני ילדים ובתי ספר פועלים גם בחודש יולי. מאז זכינו להפעיל בתי ספר רבים כאלה ברשויות מקומיות בכל רחבי הארץ. חריש הוא אחד מהמקומות האלה. בבית הספר של הקיץ פעילות ההעשרה שלנו היא בשעות 08.00-13.00 ובגנים מסיימים בשעה מאוחרת יותר – בשעה 14.00. משרד החינוך מסבסד את התוכנית. בעבר הורים היו משלמים אלפי שקלים על קייטנות ביולי ובחגים. כיום המחיר שווה לכל נפש והפעילות מתקיימת בסביבה הטבעית של הילד, עם החברים שהוא מכיר ובסביבה המוכרת לו שם הוא מקבל מענה חווייתי ולימודי.

מנכ"ל קיטו מרום במפגש עם צוות עובדות. צילום: יח"צ

הצהרונים פועלים בשאר ימות השנה בהן מתקיימים הלימודים ופעילות של גני הילדים. גם הם מסובסדים היום, זאת בעקבות רפורמה שהנהיג נפתלי בנט בשנת 2017 כשהיה שר חינוך. בנט יזם וקידם את תכנית "ניצנים", שהיא תכנית של צהרונים בגני ילדים ובבתי ספר, תחום שמשרד החינוך לוקח מאז תחת חסותו. משרד החינוך קובע את הסטנדרטים בהם על הצהרונים לפעול. כך, בין היתר נקבע מספר אנשי הצוות, איזה אוכל יוגש לילדים וכדו' המשרד גם מסבסד את הצהרונים בדומה לתוכנית אשכולות. למרות הסבסוד, הצהרונים יותר יקרים מפעילות בית הספר והגנים בקיץ ובחגים שציינתי, כי התשלומים כוללים גם את ארוחת הצהריים."

ספר קצת על התכנים שאתם מעבירים בגני הילדים ובבתי הספר

במשך השנים פיתחנו בקיטו מרום מאות רבות של מערכי שיעור לשכבות הגיל השונות כשהמטרה היא לפתח אצל הילדים מיומנויות שונות ולחשוף אותם לתכנים רבים ומגוונים באמצעות עבודה בסוגי מתודות מתחלפות.

בנוסף לתכנים שאנו מעבירים במסגרות שבניהולנו, "קיטו מרום" מספקת תוכניות גם  ל"תוכנית קרב למעורבות בחינוך" שהיא מעין זרוע של האגף לחינוך יסודי במשרד החינוך. התכנים שונים ומגוונים. יש לנו ערכות בתחומי הטכנולוגיה, תכנית לטבחים צעירים שעוסקת בתזונה נכונה ויש לנו תוכניות מחשבים בין היתר של אנימציה ותקשורת דיגיטלית שהם מאוד עכשוויים. בנוסף גם פיתחנו בשיתוף ארגון "פעמונים" תכנית לחינוך לפיננסי.

טכנולוגיה וחינוך פיננסי בבית ספר יסודיים? האמנם?

"בהחלט. התפיסה שלנו היא שמה שילד לא חווה עם בני גילו בגן ובבית הספר – יהיה לו קשה בעתיד להתחבר לחוויות הללו. אין כמו לימוד חווייתי בגיל צעיר. זה נכון לכל התחומים שאנחנו מנגישים לילדים: מחשבים, תזונה, מדעים, חינוך פיננסי ותחומים נוספים. ללמד התנהלות פיננסית בגילאים צעירים זה הרבה יותר אפקטיבי מלנסות ללמד בן אדם בן 35 כאשר כבר יש לו משפחה ומשכנתא.

המשותף לכל התוכניות שפיתחנו, הוא היכולת של הילד ללמוד ולרכוש בצורה טובה וחווייתית כישורים ומיומנויות שיסייעו לו להגיע מוכן יותר לעולם הקשוח של המבוגרים. התוכניות הללו מועברות בחריש וגם במקומות נוספים ברחבי הארץ לכל המגזרים: הכללי, החרדי והלא יהודי, לרמות הסוציו-אקונומיות השונות וגם לילדים עם צרכים מיוחדים."

האם מעבר לסבסוד יש למשרד החינוך מעורבות בפעילויות הללו?

"כן. משרד החינוך קובע סטנדרטים של כמה אנשי צוות יהיו, איזה אוכל הילדים יקבלו ומקיים כל העת בקרה ופיקוח על פעילותנו".

ומה לגבי הביטחון של הילדים?

"הביטחון הוא בראש מעייננו. אנו שומרים בהקפדה יתרה על ביטחונם ובטיחותם של הילדים. מנהלי הפרוייקטים בחברה נמצאים בקשר שוטף עם קב"טים של מוסדות חינוך ברשות המקומית ואנשי ההדרכה בחברה מעבירים באופן שוטף השתלמויות לצוותים בנושא ביטחון ובטיחות".

צוות המטה של קיטו מרום בהשתלמות. צילום: יח"צ

מה מייחד את העבודה שלכם בחריש?

"בגלל ההתפתחות האדירה של העיר וקליטה מתמדת של תושבים חדשים, אנחנו מוסיפים בחריש כל שנה עשרות מסגרות חדשות וקולטים כוח אדם חדש. זו עיר מאוד צעירה וכל ימות השנה מגיעות אליה משפחות חדשות. מסיבה זו, בחריש אנחנו פותחים מסגרות של צהרונים גם באמצע השנה, מה שמחייב אותנו לקלוט ולהכשיר צוותים גם באמצע השנה ולא רק במהלך החופש הגדול כפי שאנחנו עושים באופן רגיל. ההתמודדות בחריש היא לא רק בהיבטים הטכניים אלא גם בהיבט של קליטת הילדים, שעברו תהליך של הגירה כשההורים שלהם חדשים בעיר ובדרך כלל סבא וסבתא לא נמצאים קרוב. בנוסף, לילדים אין עדיין קבוצת תמיכה של חברים. על הרקע הזה אנחנו קולטים את הילדים. אנחנו העוגן שלהם בשעות אחר הצהריים ובחופשות. בשונה ממורים אנחנו לא נמדדים בציונים, אלא בשביעות הרצון של הילדים והוריהם. חשוב להדגיש שמעבר לביטחון של הילדים וההנאה שלהם, מה שחשוב לנו זה להיות עבורם עוגן בטוח."

איך אתם יודעים את רמות שביעות הרצון מהשירותים שלכם?

"גם ההורים וגם הרשות המקומית ממלאים משובים של שביעות רצון ודירוגים של השרות שאנחנו נותנים. בנוסף, יש לנו מנהלי פרויקטים ורכזים יישוביים שמסתובבים במסגרות השונות ובודקים בזמן אמת מה קורה בהם ואנחנו גם מפוקחים על ידי משרד החינוך והרשות המקומית.

בחריש הפעלנו במשך מספר שנים רק צהרונים בבתי הספר. לפני כשנה קיבלנו אישור להפעיל גם את הצהרונים בגני הילדים שזו הבעת אמון של המועצה המקומית בנו. מדובר באחריות גדולה על ילדים רכים. זה נמצא על הגבול בין טיפול לחינוך. ההורה וגם המועצה המקומית מביעים בנו אמון כשהם מפקידים בידנו את הילדים ואנחנו עושים הכול כדי שהם יהיו מרוצים."

איך השפיעה עליכם הקורונה?

"השפעה דרמטית. עד הקורונה לקחו אותנו קצת כמובן מאליו. ואז הגיעה הקורונה והפכנו לצורך מאוד חיוני, כי גם ההורים וגם הילדים היו זקוקים לאוורור ושלילדים תהיה מסגרת בטוחה, מעשירה ומכילה. שלא ישבו כל הזמן בבית. ההורים היו עצבניים וכל המשפחה הייתה בזום ומול מסכים אחרים מסביב לשעון. בקורונה נוכחנו לדעת שההורים ממש צמאים לשירות שלנו וכמו תמיד, נתנו אותו מכל הלב."

למעבר לאתר החברה לחצו כאן

למעבר לפייסבוק לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *