עיריית חריש היא הראשונה בישראל שהכניסה לשימוש מכונה לגריסת קלקר

עיריית חריש היא הראשונה בישראל שהכניסה לשימוש מכונה לגריסת קלקר

אתגר הקלקר: עיריית חריש היא הרשות הראשונה בישראל שהכניסה לשימוש מכונת לגריסת קלקר. עיריית חריש היא הרשות הראשונה בישראל שהכניסה לשימוש מכונה לגריסת קלקר, שמפחיתה את נפחו ביחס של 1:50 ומאפשרת לצבור אותו בשטח מצומצם מאוד.

קלקר, או בשמו המקצועי פוליסטירן מוקצף, הוא חומר המזוקק מנפט שלא מתכלה במשך מאות שנים.

חריש נמצאת באכלוס מתמיד, הכולל מעברי דירות ורכישה נרחבת של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה עטופים באריזות קרטון וקלקר, אשר מושלכות לקרטוניות ולפחי המחזור ברחבי העיר.

לאור הכמויות הגדולות ביצעה העירייה בדיקה מדגמית שממנה עלה כי נאספו 40 קוב של אריזות קלקר בתוך שבועיים, שהם 10 אחוזים מתכולת הקרטוניות בחריש. האריזות הללו הוסיפו משקל רב בתוך המכולות שהעבירו אותן להטמנה יחד עם גרוטאות שונות ולעלות כספית גבוהה.

מכונת לגריסת הקלקר

לאחר בחינת פתרונות אפשריים והתייעצות עם תאגיד המחזור תמיר, החליטה עיריית חריש להכניס לשימוש מכונת גריסה לטובת פינוי הקלקר הדחוס למחזור. המכונה גורסת את הקלקר ולוחצת אותו בלחץ שמן הידראולי לכדי לבנים בגודל 20*20*100 ס"מ ביחס דחיסה של 1:50. תאגיד תמיר משתתף בחלק מההוצאות.

בארבעת השבועות הראשונים של הפיילוט, שבהם בוצעה גריסת קלקר במשך חצי שעה ביום בממוצע, אספנו, הפרדנו, גרסנו ודחסנו 1.5 קוב של קלקר דחוס! כמות זאת שווה ל-75 קוב אריזות קלקר, כלומר 3 מכולות ועלות של 1500 ₪ בחודש.

מעבר לחיסכון הכספי, בהתנהלות זו העיר חריש תורמת רבות למאבק בשמירה על הסביבה.

ישי גבירצמן, מנהל מחלקת התפעול בעירייה, מעריך: "בחודשי הקיץ, שבהם תהליך האכלוס בחריש יהיה גדול פי כמה, נהיה עדים לכמות קלקר גדולה ביותר שאף תייצר רווח לעירייה מהסיבה שצמצמנו את כמות המכולות היוצאות מהעיר".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *